Nemzetközi konferencia az PEN-en / International conference at the Nagykanizsa campus of the University of Pannonia

Megújuló energiarendszerek oktatása és annak hatásai címmel nemzetközi konferenciának adott otthont március 19-én a Pannon Egyetem Nagykanizsa Körforgásos Gazdaság Egyetemi Központ.

A rendezvényen a hazai előadók mellet bolgár, indiai és török oktatók, kutatók és szakemberek osztották meg gondolataikat a témában a nemzetközi hallgatóság előtt. Az elhangzott előadások ismertették a megújuló energiák hasznosítása terjedésének, fejlődésének helyzetét a világban, illetve az egyes országokban, különös tekintettel annak a munkaerőpiacra és a képzésre gyakorolt hatásaira és kihívásaira.

A felszólalók mindannyian egyet értettek abban, hogy a megújuló energia egyre terjedő alkalmazása jelentős átalakulásokat von maga után, melyek nagy változásokat eredményeznek a munkaerőpiacon is, hiszen új szakmák, szakterületek születnek az új igények kielégítésére. Ez természetesen megköveteli az oktatás, és ezen belül a felsőoktatás részéről is az új elvárásokhoz történő alkalmazkodást, mely nem csak új szakok, képzések indítását, de magának az oktatási módszereknek a modernizálást is jelenti.

A rendezvény a „HED-RES-EU” – A MEGÚJULÓ ENERGIARENDSZEREK FELSŐOKTATÁSÁNAK DIGITALIZÁLÁSA EURÓPÁBAN című projekt keretében az Erasmus+ program finanszírozásával valósult meg. A konferenciára a 2021–2024 közötti időszakban, a Pannon Egyetem és partnerei (a bolgár Trákia Egyetem, a török Çanakkale Onsekiz Mart Egyetem és a Balikesiri Egyetem, az észt Phasegrowth, az olasz FORTES és a Bolgár Ipari Szövetség) részvételével folyó közel négyéves közös munka egyik záró eseményeként került sor a Pannon Egyetem Nagykanizsa Körforgásos Gazdaság Egyetemi Központban.

An international conference entitled Renewable Energy Systems Education and its Impact was hosted by the University Centre for Circular Economy of the University of Pannonia Nagykanizsa on 19 March.

In addition to Hungarian speakers, Bulgarian, Indian and Turkish professors, researchers and experts shared their thoughts on the topic with an international audience. The speeches presented the status of the spread and development of the utilization of renewable energy sources in the world and in individual countries, with special regard to its effects and challenges on the labour market and training and education.

The speakers all agreed that the increasing use of renewable energy causes significant transformations, which will result in major changes in the labour market as well, since new trades, professions and fields are born to meet new needs. This, of course, requires education, including higher education, to adapt to new expectations, which means not only launching new courses and trainings, but also modernizing educational methods themselves.

The event was funded by the Erasmus+ programme within the framework of the project „HED-RES-EU” – Digitization of Higher Education for Renewable Energy Systems in Europe. The conference was held by the University of Pannonia Nagykanizsa – University Center for Circular Economy as one of the final events of the almost 4-year-long collaboration (2021-2024) of the University of Pannonia and its international partners, the Bulgarian Trakia University, the Turkish Çanakkale Onsekiz Mart University and Balikesir University, and the organizations Phasegrowth from Estonia, FORTES from Italy and the Bulgarian Industrial Association.