Felvételi? Segítünk a pontszámításban!

Idén felvételizel?

Segítünk eligazodni a pontszámítás útvesztőiben!

TANULMÁNYI PONTOK= középiskolai eredmények (osztályzatok) + érettségi bizonyítványban szereplő százalékos eredmények = max. 200 pont

Középiskolai tantárgyak év végi osztályzatai
A középiskolai tanulmányok során – a 9–12. évfolyamon, illetve nyelvi előkészítő év esetén 9–13. évfolyamon – megszerzett osztályzatokból számítják, maximum 100 pont lehet (a lehetséges 200 pontból).
Az alábbi öt tantárgy azon két év végi osztályzatait kell összeadni, amikor utoljára tanulta a jelentkező adott tantárgyat, majd ez így kapott eredményt kell megszorozni kettővel:
– magyar nyelv és irodalom (évenként a két osztályzat számtani átlaga, kerekítés nélkül),
– történelem,
– matematika,
– legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom),
– egy legalább két évig tanult választott tantárgy a felsőoktatási intézmény által az adott szakon meghatározott tantárgyak közül.

Érettségi átlag számításához figyelembe vehető eredmények
A jelentkező érettségi bizonyítványában, meghatározott szakmák/szakképesítések esetében a szakgimnáziumi képesítő bizonyítványban vagy középfokú szakképzettséget igazoló oklevélben vagy a középfokú tanulmányai alatt tett előrehozott érettségi vizsga miatt kapott tanúsítványában szereplő eredményekből összesen maximum 100 pont számítható (a lehetséges 200 tanulmányi pontból).

Az érettségi vizsgaeredmények közül öt vizsgatárgy

  • a négy kötelező (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv) és
  • a felsőoktatási intézmény által meghatározott vizsgatárgyak közül egy vizsgatárgy

legjobb százalékos eredményeinek átlagát kell egész számra kerekíteni.
Az átlag kiszámításánál ugyanannyit ér például egy 78 százalékos középszintű töri érettségi, mint egy 78 százalékos emelt szintű!

Ha a jelentkező érettségi bizonyítványában, meghatározott szakmák/szakképesítések esetében a szakgimnáziumi képesítő bizonyítványban vagy középfokú szakképzettséget igazoló oklevélben és a középfokú tanulmányai alatt tett előrehozott érettségi vizsga tanúsítványában összesen ötnél kevesebb vizsgatárgyból szerzett eredmény szerepel, akkor az átlag megállapításakor csak ezeket kell figyelembe venni.

ÉRETTSÉGI PONTOK

A felvételi eljárásban a felsőoktatási intézmények szakonként határozzák meg azokat az érettségi vizsgatárgyakat és azok szintjét (közép- vagy emelt szint), amelyek eredményéből kiszámítható az érettségi pontszám. Ezeket a meghirdetett képzések oldalain lehet megnézni.

Az érettségi pontokat főszabályként két érettségi vizsgatárgy százalékos eredménye alapján kell kiszámítani. Ha egy szakon több vizsgatárgyat is megadtak érettségi követelményként – a vizsgatárgyak között „vagy” szerepel –, vagy ugyanabból a tárgyból több, különböző eredménye is van, az érettségi pontokat a két legkedvezőbb eredményű érettségi vizsgatárgy alapján kell kiszámítani.

Az érettségi pontok száma egyenlő:

  • emelt szintű érettségi vizsga esetén az adott vizsgatárgyból elért százalékos eredménnyel,
  • középszintű érettségi vizsga esetén a százalékos eredményt nem névértéken számítják, hanem az ebben a táblázatban (pdf) megadott pontszámmal. (kétharmados beszámítás)

INTÉZMÉNYI PONTOK:

az intézmény által meghatározott
Az intézményi pontok jogcímeit, mértékét, továbbá azok feltételeit a felsőoktatási intézmények egyedileg határozzák meg. A meghirdetett képzések oldalain nézhető meg, hogy egy adott szakon miért és mennyi intézményi pont kapható, valamint, hogy ezek hogyan (milyen dokumentummal) igazolhatók. Csak olyan jogcímen kapható intézményi pont, amelyet az intézmények a meghirdetett képzések oldalain közzétettek.

Példa, ha a PEN-re, kereskedelem és marketing alapszakra jelentkezel:

Forrás: felvi.hu
Amennyiben kérdésed van a felvételivel, szakjainkkal kapcsolatban, keress minket elérhetőségeinken:
06 30 958 3006
pr@pen.uni-pannon.hu
facebook.com/pannon.nagykanizsa